Jdi na obsah Jdi na menu
 


S měšcem, jaký jim mohou – snad kromě Toronta – všichni jen tiše závidět, s poměrně slušným prostorem pod platovým stropem, odhodláni utrácet. Tak vstoupili New York Rangers na trh volných hráčů. Co vstoupili, vtrhli! Neuběhlo ani pár hodin a už měli pod smlouvu dvě z největších es. Chris Drury a Scott Gomez (na snímku) je přitom nepřijdou levně, v příštích osmi respektive pěti letech zatíží výdaje Rangers úhrnnými 86,75 milióny dolarů.

Platový strop znovu vzrostl a na ligu jako by dýchly staré časy. Rozdávaly se smlouvy, nad nimiž se tají dech, někdy dokonce zůstává rozum stát. „Nabízí se otázka, k čemu vlastně byla lize výluka?“ ptají se odborníci z ESPN. „Samozřejmě, to je otázka na jiný den…“

Například kontrakt na osm let a 52 miliónů dolarů pro devětadvacetiletého Daniela Brierea přinejmenším zaráží. Šikovný forvard se letos poprvé v kariéře dostal přes 70 bodů (celkem 95) a po vyjmutí ze soukolí Sabres se velmi pravděpodobně vrátí ke svým obvyklým číslům. Flyers mu přesto důvěřují až do sedmatřiceti let!

Činili se ale – stejně jako za starých časů - především Jezdci. Jednu posilu přetáhli z Buffala, pro druhou si sáhli přes řeku Hudson. Oba útočníci odkrojí z  platového stropu ohraničeného 50,3 milióny celých 14,4 mil. Místo jim uvolnil Michael Nylander, který se aktuálně dohodnul s Edmontonem.

Podle informací listu New York Post prý Glen Sather o Nylandera bojoval. Ještě v neděli se jej snažil v klubu udržet, nicméně zkušený Švéd byl odhodlán zkusit volný trh. Zda pětatřicetiletý forvard skutečně odmítl čtyřletou nabídku na víc než 20 miliónů dolarů, nechtěl zpětně generální manažer Rangers komentovat.

Přišla tedy řada na posily, které měli na Manhattanu vytipované prakticky od konce sezóny. Samozřejmě zájemců mohlo být víc, trumfy však znovu držel v ruce newyorský klub. Patří k nejziskovějším v NHL a současně nabízí těžko srovnatelné zázemí a tradici. Čistě bonusem navíc je pak atraktivní prostředí, vytvářené nebývale kritickým i uznalým publikem. Samozřejmě podle momentální situace.

New York tak svedl do jednoho mužstva spoluhráče z amerického národního týmu ze Světového poháru 2004 a Olympijských her 2006. „Zpočátku jsme mysleli, že tu Michael zůstane a nebudeme si moct dovolit oba,“ přiznal Glen Sather během včerejší telefonické konference. „Když jsme se ale rozhodli Michaela nepodepsat, skočili jsme po téhle možnosti.“

V srpnu jednatřicetiletý Chris Drury je držitelem prstenu pro vítěze Stanley Cupu z roku 2001. S Jezdci podepsal pětiletou smlouvu na 35,25 miliónu dolarů. Dosud nikdy nepřekročil v kariéře hranici 70 bodů, což by vedle Jágra mohlo záhy přestat platit. Je ironií osudu, že to byl právě Drury, kdo zvrátil vývoj čtvrtfinálové série letošního play off se svým nynějším zaměstnavatelem, když sedm sekund před koncem třetí třetiny srovnal stav pátého zápasu na 1:1.

Sedmadvacetiletý Scott Gomez je dvojnásobným vítězem Stanley Cupu s New Jersey. Jeho sedmiletý kontrakt zní na 51,5 miliónu, jen první rok si vydělá 10 miliónů. Rychlý hráč, šikovný s pukem, následuje cestu jiného bývalého útočníka Devils Roberta Holíka, který v roce 2001 dostal od Rangers nabídku na 45 miliónů. V sezóně 2003-04 byl Gomez s 56 asistencemi nejlepším nahrávačem NHL.

„Postupuji na nejvyšší stupínek a pod největší tlak - v New Yorku,“ těší se z nové výzvy maličký forvard. „Dostal jsem skvělý kontrakt, ale s ním přijde také tlak. Mám ho rád, chci ho. Jsem opravdu nadšený, ale ne z peněz. Je to radost z možnosti vyhrát Stanley Cup v New Yorku,“ nevyhnul se Gomez povinné zdvořilostní frázi.

Zda se v případě obou hráčů jedná o rentabilní investice nebo vyhozené peníze, ukáže čas. Jasné je, že vynaložené sumy připouští jako adekvátní jen skutečně excelentní výkony. Prozatím platí, že Glen Sather odkrojil ze mzdového rozpočtu na příští rok bezmála třetinu, přičemž jeho práce zdaleka nekončí. Stále mu zbývá dojednat kontrakty s několika důležitými chráněnými hráči: Henrikem Lundqvistem, Brendanem Shanahanem, Seanem Averym nebo Petrem Průchou.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář